ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ներկա է գտնվել Ֆրանսիայի Ազգային տոնին նվիրված միջոցառմանը
Հուլիսի 14-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատանը ներկա է գտնվել Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնին նվիրված միջոցառմանը: Տոնական ընդունելությանը մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ:
Շնորհավորելով Ֆրանսիայի Ազգային տոնի կապակցությամբ՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը մասնավորապես նշել է. «Հայ եւ ֆրանսիացի ժողովուրդների համար սկզբունքներն ու արժեքներն ընդհանուր են եւ արժեհամակարգի հենց այդ ընդհանրությունն է ընկած հայ - ֆրանսիական դարավոր բարեկամության հիմքում: Դրանով է նաեւ պայմանավորված Հայաստանի անկախության վերահաստատումից հետո մեր երկրների միջեւ ծավալված 25-ամյա համագործակցության ամրությունը, որը հնարավորություն է տալիս մեր հարաբերությունները բնորոշել իբրեւ առանձնաշնորհյալ»:
Խորհրդարանի նախագահը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի իշխանութունների սկզբունքային դիրքորոշումները Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին առնչվող հարցերում: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Ֆրանսիան իր ակտիվ ներգրավվածությամբ, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, արժեքավոր ներդրում ունի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
Ազգային ժողովի նախագահը հավաստիացրել է, որ երկու ժողովուրդների բարեկամության դարավոր ավանդույթների վրա կառուցված հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները համատեղ ջանքերով կշարունակեն այսուհետ նույնպես ամրապնդվել, խորանալ ու ընդլայնվել:

Председатель НС А.Баблоян на приеме в честь национального праздника Франции
14 июля Председатель НС А.Баблоян присутствовал на приеме в посольстве Франции в честь национального праздника Французской Республики, в котором приняли участие также вице-спикер НС М.Мелкумян, депутаты НС.
Поздравляя с праздником,   Председатель НС, в частности, отметил: “У армянского и французского народов общие принципы и ценности, и именно общность ценностной системы лежит в основе вековой армяно-французской дружбы. Этим обусловлена также прочность 25-летнего сотрудничества между нашими странами после обретения Арменией независимости, позволяющего характеризовать наши отношения как исключительные”.
Глава парламента высоко оценил принципиальную позицию французских властей по вопросам, касающимся Армении и армянского народа. По мнению А.Баблояна, Франция своим активным участием в качестве страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ вносит ценный вклад в процесс мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.
Председатель НС заверил, что опирающиеся на вековые традиции дружбы обоих народов армяно-французские отношения совместными усилиями и впредь будут укрепляться, углубляться и расширяться.